Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.483.2022.2.MŻA

Prace podejmowane w ramach prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, nie stanowiły, nie stanowią i nie będą stanowić działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 48-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniającej do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową na podstawie art. 26e cyt. ustawy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko jest nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 13 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy czynności podejmowane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowią działalność badawczo-rozwojową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 sierpnia 2022 r. (data wpływu 26 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Firma A., prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zajmującą się produkcją i sprzedażą czapek, szalików i kocyków na rynku Polskim i zagranicznym. W swojej ofercie ma bogatą gamę czapek i szalików dla niemowlaków, dzieci i dorosłych na każdą porę roku.

W ostatnich latach Pana firma rozszerzyła swoją ofertę o kocyki dziecięce. Dzięki ciągłemu rozwojowi podąża za zmieniającą się modą, równocześnie dbając o wygodę i komfort użytkowania. Opracowuje nowe wzory i kroje, dba o najmniejsze detale tak by jakość i modny design był na najwyższym poziomie.

W związku z ciągle zmieniającymi się potrzebami rynku, zmieniającą się modą firma A musi nieustannie się rozwijać, zwiększając swój asortyment. Proces produkcji nowych modeli jest bardzo złożony i wymaga dużego nakładu pracy kilku osób. Pierwszym etapem determinującym dalszą pracę jest wybór surowca, czyli przędzy. Projektantka dobiera przędzę zależnie od tego jaki efekt końcowy chce uzyskać. Ustala grubość i strukturę czapki, czyli czy czapka ma być gładka, czy posiadać uwypuklony wzór. Następnie planuje dodatki, projektuje w programie (...) naszywki lub ozdoby dżetowe. Zaznacza na szkicu miejsce, w którym będzie dana ozdoba umieszczona. Na początkowym etapie projektowania pracownik również dobiera ewentualny pompon lub kokardkę oraz projektuje tubę, szalik jeżeli dana czapka ma być dostępna w komplecie. Gotowy projekt w formie rysunku przechodzi do kolejnego etapu, takiego jak tworzenia programu komputerowego. W tym etapie programiści piszą program na płaskie maszyny dziewiarskie, dzięki któremu nowy produkt zostanie wytworzony na maszynach dziewiarskich. Na tym etapie programiści tworzą program dla danego wzoru, w określonym rozmiarze i podszyciu. Każda zmiana rozmiaru lub podszycia wymaga modyfikacji programu. Kolejny etap polega na wgraniu programu na maszynę dziewiarską i podjęciu prób wytworzenia dzianiny. Po kilku próbach i modyfikacjach udaje się wytworzyć i odszyć pierwszy wzór. Gdy model zostaje zaakceptowany wraca do studia projektowego w celu zaprojektowania kilku wariantów kolorystycznych. Projektantki dobierają kolory po czym ponownie projekt wraca na dziewiarnie i szwalnie w celu odszycia pełnej kolorystyki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00