Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.340.2022.2.AMA
Brak obowiązku zapłaty należnego podatku od towarów i usług od przyznanej dotacji oraz brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku zapłaty należnego podatku od towarów i usług od przyznanej dotacji oraz braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu o nazwie „(…)”.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 sierpnia 2022 r. (wpływ 22 sierpnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina (…) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Gmina (…) wykonuje zadania, dla których została powołana na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Większość tych zadań realizowana jest przez Gminę w ramach reżimu publicznoprawnego. Część czynności Gmina wykonuje na podstawie umów cywilnoprawnych i traktuje je jako podlegające regulacjom ustawy o VAT.
Gmina (…) realizowała projekt, którego przedmiotem było wykonanie i montaż wiaty turystycznej o wymiarach 5x5 w kształcie podwójnego trapezu wraz z wyposażeniem czyli 5 ławkami i grillem z podnoszonym rusztem na działce nr (…) w (…) oraz zakup 14 rowerów elektrycznych. Zarówno wiata jak i rowery elektryczne będą służyły do ogólnej poprawy infrastruktury turystycznej w Gminie (…).
Realizując projekt Wnioskodawca chce zwiększyć dostępność do ciekawych miejsc i zabytków Gminy, a tym samym przyciągnąć turystów i zachęcić do aktywnego wypoczynku. Zakup rowerów elektrycznych niewątpliwie pozwoli na zwiększenie rozwoju turystyki, szczególnie w zakresie rozwoju turystyki aktywnej i weekendowej. Pozwoli to na zmianę przyzwyczajeń turystów, którzy będą mieli możliwość do spędzania aktywnego wypoczynku. Przyczyni się do zwiększania atrakcyjności turystycznej Gminy, co w konsekwencji pozwoli na większy dostęp do obiektów turystycznych, który stanie się łatwiejszy i bezpieczniejszy. Dzięki takim rowerom ani wzniesienia, ani długie trasy nie będą sprawiały trudności osobom chcącym z nich skorzystać. To właśnie rower elektryczny sprawi, że jazda będzie nie tylko szybsza, ale również bardziej komfortowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right