Interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.294.2022.3.MN
1) Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym otrzymanie waluty wirtualnej jako płatności za świadczone usługi programistyczne powinno być rozliczone dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego jako transakcja barterowa, a więc Wnioskodawca rozpozna przychód z działalności gospodarczej z tytułu sprzedaży usług na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym oraz jednocześnie koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 14 ww. ustawy z tytułu nabycia waluty wirtualnej? 2) Czy przy sprzedaży waluty wirtualnej na walutę FIAT Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych całą wartość transakcji, tj. kwotę wynagrodzenia wykazaną na fakturze? 3) W przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytań numer 2-3 za nieprawidłowe, to czy Wnioskodawca otrzymując wynagrodzenie za usługi programistyczne w formie waluty wirtualnej z poleceniem jej wymiany na walutę tradycyjną (FIAT) otrzymuje przychód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej i tym samym może opodatkować otrzymywane przychody według 12% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego, a jedynie dochód z tytułu ewentualnych dodatnich różnić kursowych pomiędzy wartością waluty wirtualnej otrzymanej w dniu zapłaty a dniem jej odpłatnego zbycia podlegać będzie opodatkowaniu 19% stawką podatku dochodowego, o którym mowa w art. 30b ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zakresie Pana drugiego i trzeciego pytania jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
14 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej