Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.432.2022.2.MAP
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej oraz opłaty transferowej w związku z zawartą umową najmu na pojazd elektryczny.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
5 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 5 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty wstępnej oraz opłaty transferowej w związku z zawartą umową najmu na pojazd elektryczny. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 lipca 2022 r. (wpływ 18 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
10 marca 2022 r. została zawarta umowa dotacji pomiędzy Panem, a Bankiem Ochrony Środowiska, który jest operatorem programu „…” udostępniając środki finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej również: „NFOŚIGW”) w ramach programu Priorytetowego. Dotacja zakłada dofinansowanie zakupu/wynajmu długoterminowego/leasingu aut elektrycznych. Ww. dotacja pokrywa opłatę wstępną oraz opłatę transferową. 10 marca 2022 r. została również zawarta umowa najmu długoterminowego pojazdu elektrycznego pomiędzy Panem, a … Sp. z.o.o. (dalej jako : „Spółka”), której nieodzownym elementem jest dotacja z NFOŚIGW. W ramach umowy najmu opłata transferowa oraz opłata wstępna zostały pokryte z dotacji, następnie w kwietniu 2022 r. ww. opłaty zostały uwidocznione na fakturze kosztowej wraz z opłatą z tytułu najmu samochodu.
W myśl informacji uzyskanej przez Pana z infolinii KIS opłata wstępna oraz transferowa jest kosztem ujęciu podatku dochodowego. Zgodnie z informacjami jakie uzyskał Pan od pracownika infolinii KIS wolne od podatku dochodowego są dotacje otrzymane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska gospodarki wodnej, na przygotowanie dokumentacji oraz realizację przedsięwzięcia, tym otrzymane ze środków udostępnionych bankom, zgodnie z art. 411 ust. 10 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2020 r. poz. 1219 ze zm.). Zatem jeżeli otrzymana dotacja została udzielona na powyższych warunkach, to korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i nie podlega wykazaniu jako przychód działalności gospodarczej. W odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów uzyskał Pan informację, że wydatki sfinansowane środkami pochodzącymi z dotacji mogą być ujmowane kosztach uzyskania przychodu. Zatem, wstępnej opłaty leasingowej, ani rat leasingowych nie pomniejsza się o kwotę otrzymanej dotacji. Jako podstawę prawną wskazano art. 21 ust. 1 pkt 129a, art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).