Interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.307.2022.1.JKU
Uznanie, że sprzedaż Złomu przez Gminę będzie stanowić czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że sprzedaż Złomu przez Gminę będzie stanowić czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że sprzedaż Złomu przez Gminę będzie stanowić czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina (…) (dalej: „Gmina”) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”). Na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 559 ze zm., dalej: „ustawa o samorządzie gminnym”), Gmina jest wyposażona w osobowość prawną i posiada zdolność do czynności cywilnoprawnych.
Gmina zamierza sprzedać złom pochodzący z demontażu fragmentów infrastruktury drogowej (dalej: „Infrastruktura drogowa”), która powstała w ramach realizowanej przez Gminę inwestycji pn. „ (…)”.
W związku z rozbiórką Infrastruktury drogowej elementy pochodzące z jej demontażu nie nadają się do użytku i będą sprzedawane przez Gminę jako złom (dalej: „Złom”). Złom ma charakter mieszany – składa się w szczególności z elementów nośnych konstrukcji mostu, tj. stalowych belek o długości ok. 17 metrów oraz częściowo z elementów aluminiowych w postaci barierek mostu.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym, zadania własne gminy obejmują m.in. sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego.