Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.360.2022.2.NM
Skutki podatkowe wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem spółki cywilnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest jednym ze wspólników spółki cywilnej.
Spółka została powołana w 20xx r. Jej głównym przedmiotem działalności jest … (PKD …).
Dochody uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności podlegają opodatkowaniu na mocy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zarówno Wnioskodawca, jak i wspólnik płacą kwartalne zaliczki z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. Po zakończeniu każdego roku podatkowego składają osobne deklaracje podatkowe na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zyski osiągane przez spółkę z działalności w części, w jakiej nie były przeznaczane na potrzeby prywatne są kumulowane w ramach działalności (dalej jako „zyski z działalności” lub „zysk”), tj. nie były przeznaczane i przekazywane do majątku prywatnego Wnioskodawcy, ani wspólnika Wnioskodawcy. Środki te służą bieżącemu finansowaniu oraz rozwojowi działalności.
Na podstawie art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych Wnioskodawca zamierza wraz ze wspólnikiem przekształcić spółkę cywilną w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zgodnie z art. 553 Kodeksu spółek handlowych, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością będzie prawnym następcą wszelkich praw i obowiązków przedsiębiorcy przekształconego (tzw. sukcesja generalna).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right