Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.65.2022.1.MM
Czy w związku z niezgłoszeniem do urzędu skarbowego nabycia spadku, zobowiązanie podatkowe się przedawniło?
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od spadków i darowizn jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 4 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia spadku. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Postanowieniem Sądu Rejonowego nabyła Pani spadek po zmarłej S.G., która zmarła 7 września 2013 r. Orzeczenie stało się prawomocne 9 lipca 2016 r.
Minęło zatem ponad 5 lat od śmierci spadkodawczyni, czyli od powstania obowiązku podatkowego oraz chwili przyjęcia spadku. Nabycie nie zostało zgłoszone do opodatkowania ale zostało potwierdzone postanowieniem sądu o nabyciu spadku, zatem sąd miał obowiązek zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Interes fiskalny został zatem zabezpieczony z chwilą, gdy urząd został poinformowany przez sąd o nabyciu przez Panią spadku.
Obowiązek podatkowy powstał z chwilą przyjęcia spadku i odnowił się z chwilą uprawomocnienia postanowienia sądu o nabyciu spadku. Od tego czasu urząd skarbowy miał trzy lata aby wymierzyć podatek czego nie uczynił. Tymczasem w tym konkretnym przypadku minęło ponad pięć lat.
Zamierza Pani udać się do urzędu skarbowego w celu uzyskania potwierdzenia pisemnego świadczącego o przedawnieniu się daniny i obawia się Pani o to, że zostanie nałożony na Panią obowiązek podatkowy na nowo, gdyż urząd potraktuje przyjęcie wniosku jako pierwszą informację o nabyciu spadku.