Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.540.2022.2.MT
W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 lipca 2022 r. (data wpływu 20 lipca 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca.
Opis stanu faktycznego
Jest Pan właścicielem firmy transportowej – wykonuje Pan usługi transportowe zarówno w kraju jak i za granicą. W zakresie podatku dochodowego rozlicza się Pan na zasadach ogólnych – prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o pdof ma Pan prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wartość diet z tytułu podróży służbowych w części nieprzekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, dotyczy to również podróży zagranicznych, przy czym bez znaczenia jest zakres wykonywanych zadań odbywającego podróż służbową – tzn. czy stanowią one istotę prowadzonej działalności (transport), czy są z wiązane z pobocznymi aspektami (np. kontakty z kontrahentami zagranicznymi). W ostatnim czasie, ustawą z dnia 6 stycznia 2022 r. (Dz. U. z 2022 r., poz. 209) zmieniono zasady podróży służbowych pracowników w transporcie międzynarodowym, ograniczając wysokość diet do 1/3 jej dawnej wartości. Zmiana ta miała na celu zrównanie warunków pracy pracowników na terytorium całej UE (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2020/1057 z 15.07.2020.). Zmiana ta zahacza poniekąd o Pana sytuacje rozliczeniowe.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right