Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.479.2022.1.NM

Prawo pomniejszenia przez komplementariusza pobranego przez płatnika – spółkę komandytową zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 czerwca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 2 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie prawa  pomniejszenia przez komplementariusza pobranego przez płatnika – spółkę komandytową zryczałtowanego podatku dochodowego.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, będącym polskim rezydentem podatkowym i podlega w Rzeczypospolitej Polskiej opodatkowaniu od całości swoich przychodów.

W związku z prowadzoną działalnością zarobkową Wnioskodawca pozostawał komandytariuszem w X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. W ostatnim okresie wystąpił szereg czynników osobistych oraz czynników personalno-zarządczych, wynikających ze struktur udziałowych w spółce, które determinowały konieczność przeprowadzenia zmian w kwestii tej struktury. Wpłynęło to na kwestie rozliczeń finansowych w spółce i będzie miało swoje konsekwencje podatkowe (sytuacja, w jakiej znalazł się Wnioskodawca po przeprowadzeniu tych zmian jest przedmiotem zapytania).

Po pierwsze, Wnioskodawca w momencie, w którym stał się komandytariuszem spółki pozostawał w związku małżeńskim, w którym panował ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej. Ze względu na sytuację osobistą i stosunki rodzinne został zmuszony ustalić odmienny zakres wspólności majątkowej i zawrzeć umowę majątkową małżeńską, wprowadzającą ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Zawarcie umowy wpłynęło na kwestie dotyczące przyszłych zobowiązań, jakie obciążały i obciążają majątek nabyty w trakcie trwania małżeństwa. W szczególności majątek uznany za majątek odrębny małżonka, po zawarciu powyższej umowy, nie był i nie jest już obciążony ryzykiem roszczeń wysuwanych do tego majątku, związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej Wnioskodawcy, a także roszczeniami, jakie mogą występować w stosunku do Niego jako do osoby zaangażowanej w powyżej wskazanej spółce. Wnioskodawca po tej zmianie odpowiadał i odpowiada za zobowiązania wyłącznie swoim majątkiem odrębnym, co skłoniło Go do zmian, co do Jego roli jako komandytariusza w spółce. Główną motywacją do przyjęcia tej roli w spółce było bowiem ograniczenie odpowiedzialności za zobowiązania spółki wyłącznie do wysokości sumy komandytowej por. art. 111 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467). Obecnie cel ten nie jest już konieczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00