Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.318.2022.1.RM
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z importem towarów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z importem towarów. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jesteście Państwo przedsiębiorstwem z siedzibą i stałym miejscem prowadzenia działalności w Polsce, posiadają Państwo status zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku od towarów i usług.
Jesteście Państwo przedsiębiorstwem produkcyjnym, specjalizującym się w produkcji towarów z papieru/kartonu, takich jak opakowania, pudełka, boxy, itp.
W związku z rozbudową możliwości produkcyjnych, zamierzają Państwo pozyskać nowe maszyny i urządzenia (dalej określane łącznie jako maszyny), które zostaną sprowadzone na terytorium Polski, do siedziby Państwa działalności z terytorium Ukrainy, i które będą służyły Państwa działalności produkcyjnej, a więc będą wykorzystywane w Państwa działalności podlegającej opodatkowaniu VAT w Polsce i niezwolnionej z tego podatku.
Przedmiotowe maszyny zostaną sprowadzone do Państwa siedziby w ramach zawartych z ich właścicielem umów najmu/dzierżawy/leasingu lub umów o podobnym charakterze. Planowane jest, że umowy zostaną zawarte na okres około 3 lat, a po ich zakończeniu maszyny zostaną zwrócone właścicielowi. W trakcie trwania umów będą Państwo płacić właścicielowi maszyn i urządzeń ustalony czynsz.
Maszyny zostaną sprowadzone z Ukrainy na terytorium Polski zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami celnymi, w ramach procedury dopuszczenia do obrotu. Zgłaszającym do odprawy celnej będzie Państwa Spółka, na której jako na importerze będą ciążyły wszelkie związane z tym obowiązki na gruncie prawa celnego oraz na gruncie VAT. W konsekwencji, na Państwa Spółce będą ciążyły określone obowiązki nałożone na importera towarów na mocy przepisów Działu VII ustawy o VAT, w tym także konieczność zapłaty lub wykazania jako podatek należny w rozliczeniu VAT, kwoty podatku należnego z tytułu importu maszyn (zależnie od zastosowanej procedury określonej w Dziale VII ustawy o VAT).