Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.408.2022.2.KO

Skutki podatkowe sprzedaży samochodu osobowego wykupionego z leasingu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

15 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży samochodu osobowego wykupionego z leasingu. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 lipca 2022 r. (wpływ 21 lipca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i jest opodatkowany na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Przedmiotem działalności gospodarczej są usługi w zakresie (…). Nie jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.

16 maja 2019 r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego. Przedmiotem leasingu jest samochód osobowy (…). Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy i przewiduje możliwość wykupu samochodu, po zakończeniu okresu umowy, za kwotę 650 zł brutto.

Umowa dotyczy samochodu, który nie był i nie jest wykorzystywany w działalności gospodarczej, w celu świadczenia usług. Faktury otrzymywane od leasingodawcy są wystawiane na Agencję (…) ponieważ Agencja jest stroną umowy, jednak żadna z opłat leasingowych nie została wprowadzona do podatkowej księgi przychodów i rozchodów i nie stanowiła kosztów uzyskania przychodów.

Równocześnie, konsekwentnie, koszty eksploatacyjne: paliwo, serwis, ubezpieczenie, przeglądy oraz pozostałe wydatki związane z utrzymaniem samochodu nie stanowiły kosztów uzyskania przychodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00