Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 8 grudnia 2021 r., sygn. I PSK 158/21

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z powództwa T. M.
‎przeciwko S. Spółce Akcyjnej w B.
‎o rekompensatę,
‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń

Społecznych w dniu 8 grudnia 2021 r.,
‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy

i Ubezpieczeń Społecznych w K.
‎z dnia 11 września 2020 r., sygn. akt X Pa (…),

1. odrzuca skargę kasacyjną;

2. zasądza od pozwanej na rzecz powoda kwotę 1350 (jeden tysiąc trzysta pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 11 września 2020 r., sygn. akt X Pa (…) Sąd Okręgowy w K. oddalił apelację pozwanej S. Spółce Akcyjnej w B. od wyroku Sądu Rejonowego w B. z 3 lutego 2020 r., sygn. akt V P (…), którym Sąd pierwszej instancji uwzględnił powództwo T. M. o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla.

Powódka T. M. wniosła odwołanie od wydanej przez pozwaną S. S.A. w B. decyzji odmawiającej wypłaty rekompensaty w kwocie 10.000 zł z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz domagała się zasądzenia od pozwanej kosztów postępowania. Na uzasadnienie swego odwołania wskazała, że fakt ponownego wyjścia za mąż nie pozbawia jej statusu wdowy po zmarłym mężu – pracowniku górniczym.

Pozwana wniosła o oddalenie powództwa i zasądzenie od powódki kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego. W uzasadnieniu powołała się na art. 2 ustawy z 23 listopada 2018 roku o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla oraz z tytułu zaprzestania pobierania bezpłatnego węgla przez osoby niebędące pracownikami przedsiębiorstwa górniczego (Dz.U. z 2019 r., poz. 29) i podniosła, że powódka nie posiada statusu wdowy, gdyż zawarła ponowny związek małżeński. Za taką interpretacją przemawiają, zdaniem pozwanej, przepisy ustawy z 28 listopada 2014 roku prawo o aktach stanu cywilnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00