Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.33.2022.1.MK
Obowiązki związane z nabyciem wewnątrzwspólnotowym paliw
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług, dotyczące obowiązków związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowych paliw, jest nieprawidłowe w zakresie dotyczącym pytania oznaczonego nr 1 i 3.
Informuję równocześnie, że w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2, wydano odrębne rozstrzygnięcie.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący obowiązków związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowych paliw.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. z siedzibą w B. (dalej jako „Spółka”) jest właścicielem i operatorem (…) w B., w ramach tej działalności Spółka prowadzi również skład podatkowy. Spółka prowadzi działalność zgodnie z otrzymanymi koncesjami na magazynowanie paliw ciekłych i na przeładunek paliw ciekłych oraz koncesji na wytwarzanie paliw ciekłych oraz zezwoleniem na prowadzenie składu podatkowego.
W ramach prowadzonej działalności Spółka jest płatnikiem podatku od towarów i usług od nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw ciekłych, wymienionych w art. 103 ust. 5aa ustawy o VAT przez kontrahenta, magazynowanych w składzie podatkowym Spółki. W oparciu o art. 17a oraz art. 103 ust. 5a ustawy VAT Spółka, jako płatnik, oblicza oraz pobiera od partnera handlowego jako podatnika kwotę należnego podatku VAT, a następnie odprowadza ten podatek do właściwego organu podatkowego oraz składa deklaracje podatkowe w wymaganej formie.
W dniu 9 września 2021 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie o sygnaturze C-855/19, w którym uznał, że mechanizm płatności VAT uregulowany w art. 103 ust. 5a ustawy o VAT za niezgodny z przepisami prawa unijnego.