Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.398.2022.1.IM

Skutki podatkowe wycofania części wkładu ze spółki jawnej w formie pieniężnej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 22 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek 22 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek uzupełnił Pan pismem z 22 kwietnia 2022 r. (wpływ 28 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest jednym z dwóch wspólników w spółce jawnej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka). Spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Wnioskodawca przystąpił do Spółki, wnosząc wyłącznie wkłady pieniężne. Wniesione wkłady pieniężne stanowią dla Wnioskodawcy wydatki na nabycie praw udziałowych, tj. ogółu praw i obowiązków w spółce osobowej. Udział kapitałowy Wnioskodawcy w Spółce składa się ze wskazanych wniesionych do Spółki wkładów pieniężnych oraz zysków z lat ubiegłych przypadających na Wspólnika, które nie zostały mu wypłacone. Obecnie, biorąc pod uwagę aspekty biznesowe i plany sukcesyjne Wnioskodawcy, Wnioskodawca planuje dokonać zmniejszenia udziału kapitałowego w Spółce poprzez wycofanie część wkładu ze Spółki. Częściowe wycofanie wkładu nastąpi zgodnie z regulacją prawną zawartą w art. 54 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526, z późn. zm.; dalej: KSH) poprzez podjęcie uchwały wspólników w przedmiocie częściowego zwrotu wniesionych do Spółki wkładów. Zwrot części wkładu nastąpi w środkach pieniężnych, tj. w formie tożsamej z formą wkładu, który był wnoszony do Spółki przez Wnioskodawcę. W rezultacie takiej operacji Spółka będzie zobowiązana do wypłaty na rzecz Wnioskodawcy kwoty pieniężnej odpowiadającej wysokości, o jaką będzie obniżany wkład. Wartość częściowego zwrotu nie będzie przekraczała wartości wkładu wniesionego pierwotnie do Spółki przez Wnioskodawcę. Planowana wypłata środków pieniężnych nie będzie związana z wystąpieniem Wnioskodawcy ze Spółki czy też jej likwidacją/rozwiązaniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00