Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.262.20022.1.AKR
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury otrzymanej od A.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 21 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług, w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktury otrzymanej od A. Uzupełniła go Pani pismem z 5 lipca 2022 r. (wpływ 5 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Przed założeniem działalności gospodarczej, zaczerpnęła Pani informacji z firmy A, od której planowała Pani zakupy do dalszej odsprzedaży, czy kontrahent wystawia faktury VAT dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Otrzymała Pani informację, że tak i Numer identyfikacji podatkowej (NIP) wprowadź w polu „Dodatkowe informacje / NIP”. Po założeniu działalności zakupiła Pani ww. firmie towar do dalszej odsprzedaży.
Otrzymała Pani towar zgodnie z zamówieniem oraz fakturę VAT. Na dokumencie są dane Pani firmy, tylko nie ma słowa „nabywca” a jest sformułowanie „adres rachunku”, nie ma również sformułowania „sprzedawca”.
Dokument posiada nazwę faktury VAT, numer, datę wystawienia i datę dostawy. Wyszczególnione są również pozycje z towarem, z kwotami netto, VAT i brutto. Firma A zamieściła również adnotację: „ten rachunek nie może zostać wykorzystany do odliczenia podatku VAT. Zakup został dokonany wyłącznie do użytku osobistego”.
W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że faktura VAT z A zawiera konkretne dane sprzedawcy i nabywcy, tj. pełna nazwa firmy, adres i numer NIP.
Jest Pani czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Towar zakupiony z firmy A będzie służył do sprzedaży opodatkowanej.