Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.310.2022.1.MK

Ustalenie kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. powstałej z przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 maja 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych w Polsce i w 2021 roku prowadzał jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG. Wnioskodawca prowadził księgi rachunkowe zgodnie z ustawą z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca dokonał przekształcenia – na podstawie art. 551 § 5, zgodnie z trybem przewidzianym w art. 5841-58413 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek Handlowych (dalej „k.s.h.”) – jednoosobowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, której na moment przekształcenia jedynym wspólnikiem był Wnioskodawca (dalej „Spółka”). Spółka kontynuuje działalność prowadzoną przez Wnioskodawcę. Spółka jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Kapitał zakładowy Spółki przekształconej ustalony został w Planie Przekształcenia oraz w Akcie Założycielskim Spółki w wysokości mniejszej niż obliczona dla celów przekształcenia wartość bilansowa majątku netto przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Został on ustalony na minimalnym poziomie wymaganym przepisami Kodeksu spółek handlowych, tj. w kwocie 5.000 zł. Oznacza to, że w wyniku przekształcenia Wnioskodawca objął udziały w kapitale zakładowym Spółki po cenie wyższej od ich wartości nominalnej, pokrywając je majątkiem przekształconego przedsiębiorstwa, a powstała w ten sposób nadwyżka została przekazana na kapitał zapasowy Spółki, zgodnie z art. 154 § 3 w zw. z art. 584 k.s.h. (tzw. agio).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00