Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.54.2022.1.AZE
Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, że ograniczenie kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15d ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o CIT w przypadku transakcji realizowanych za pośrednictwem konta (...) nie znajdzie zastosowania?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 kwietnia 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z 22 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy ograniczenie kosztów uzyskania przychodów, o którym mowa w art. 15d ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy o CIT w przypadku transakcji realizowanych za pośrednictwem konta (…) nie znajdzie zastosowania.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
C. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest spółką z siedzibą w Polsce, której głównym przedmiotem aktywności jest działalność w zakresie szeroko pojętego tworzenia oprogramowania. W zakresie jej działalności mieści się również sprzedaż detaliczna prowadzona przez Internet, w tym pośrednictwo w sprzedaży miejsca na cele reklamowe w mediach elektronicznych. Spółka prowadzi swoją działalność także na rynkach zagranicznych, w związku z tym często ponoszone wydatki czy uzyskiwane przychody są wynikiem transakcji z kontrahentami zagranicznymi. Płatności związane z transakcjami mają tym samym charakter międzynarodowy.
Mając na uwadze wysokie koszty związane z obsługą międzynarodowych transferów płatniczych Wnioskodawca dążąc do obniżania kosztów działalności założył konto na platformie (…): https:// (…).com/pl/business/ (dalej: „(…)” lub „Platforma”). (…) Limited jest firmą brytyjską zarejestrowaną i autoryzowaną przez Financial Conduct Authority (tłum.: brytyjska Komisja Nadzoru Finansowego), jako Instytucja Pieniądza Elektronicznego. Platforma zajmuje się międzynarodowymi przelewami pieniężnymi online. Celem (…) jest uczynienie przelewów zagranicznych tańszymi, szybszymi i bardziej sprawiedliwymi dla klientów. W ramach Platformy powstał tańszy sposób wysyłania pieniędzy za granicę. Oferowane przewalutowania cechują zatem niższe koszty ogólne, między innymi ze względu na brak fizycznych biur obsługi klienta (obsługa klienta odbywa się telefonicznie i mailowo). Przelewy zagraniczne potrafią być nawet do ośmiu razy tańsze niż w bankach i są realizowane w krótszym czasie. Tradycyjny przelew bankowy zajmuje z reguły kilka dni roboczych, natomiast w