Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.242.2022.4.AND
Wynajęcie przez wspólników ich majątku prywatnego w postaci sklepów poprzez ich firmy stanowiące osoby fizyczne, spółkę cywilną i jawną oraz wynajęcie pracowników stanowią ukryte zyski (ukrytą dywidendę), nawet w przypadku, kiedy transakcja zostanie przeprowadzana w oparciu o ceny rynkowe
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2022 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP wpłynął Państwa wniosek z 29 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy:
1) wynajęcie przez wspólników ich majątku prywatnego w postaci sklepów poprzez ich firmy stanowiące osoby fizyczne, spółkę cywilną i jawną stanowią ukryte zyski (ukrytą dywidendę) w przypadku, kiedy transakcja zostanie przeprowadzana w oparciu o ceny rynkowe?
2) wynajęcie spółce przez wspólników pracowników zatrudnionych poprzez ich firmy stanowiące osoby fizyczne, spółkę cywilną i jawną stanowi ukryte zyski (ukrytą dywidendę) w przypadku, kiedy transakcja zostanie przeprowadzona w oparciu o ceny rynkowe?
Uzupełniliście Państwo wniosek - na wezwanie – pismem z 26 czerwca 2022 r. (data wpływu za pośrednictwem ePUAP 8 lipca 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, Spółka”) zamierza przyjąć formę opodatkowania ryczałtem od przychodu spółek zgodnie z art. 28c i następne ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm.).
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego.
1. W ramach działalności spółka w przeważającej mierze będzie prowadzić działalność handlową (handel niewyspecjalizowany z przewagą żywności) – sklepy spożywcze. Jednocześnie spółka wskazuje, że działalność ta będzie prowadzona poprzez przejęcie działalności prowadzonej obecnie przez wspólników jako osoby fizyczne oraz w ramach spółki cywilnej i jawnej. Spółka, jako nowo powstały podmiot, potrzebuje miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej. Wspólnicy spółki jednocześnie chcąc chronić majątek osobisty wspólników, a także biorąc pod uwagę, że skorzystanie z ryczałtu od przychodu spółek uniemożliwia aport nieruchomości do spółki (w kwocie powyżej 10.000 Euro), zadecydowali, że spółka nie zostanie wyposażona w majątek trwały umożliwiający jej prowadzenie działalności gospodarczej. Jednocześnie wspólnicy zadecydowali, że podsiadany przez nich majątek – 3 sklepy, pozostające we wspólności majątkowej małżeńskiej, zostaną wydzierżawione spółce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right