Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.13.2022.1.BB
Wydanie interpretacji indywidualnej dot. ustalenia czy odsetki naliczone od pożyczki do dnia 31.12.2020 r. powinny być niepodatkowe, a tym samym nie powinny zwiększać wartości początkowej śr. trwałego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy odsetki naliczone od pożyczki do dnia 31 grudnia 2020 r. powinny być potraktowane jako niepodatkowe, a tym samym nie powinny stanowić podstawy od której naliczana byłaby amortyzacja podatkowa, czy też będą one w całości stanowić podstawę do naliczenia amortyzacji podatkowej. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca, Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, została utworzona w xxx r. W zakresie prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa realizuje przedsięwzięcie budowlane w postaci biurowca, który będzie w dalszej przyszłości wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na cele najmu.
Wnioskodawca uzyskał od jednego ze wspólników (tj. od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) pożyczkę, z której środki finansują przedsięwzięcie budowlane.
Do 2020 r. Wnioskodawca nie był podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, natomiast od 1 stycznia 2021 r. został objęty podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).
Z uwagi na cykl inwestycyjny i przepisy podatkowe, odsetki od pożyczki, które podwyższały wartość budowanego biurowca były odrębnie ewidencjonowane, gdyż zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami podatkowymi nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodu. Odsetki naliczone nie stanowiły kosztów uzyskania wspólnika, który udzielał pożyczek, a wpływały one na wartość środka trwałego w budowie, tym samym wyliczona amortyzacja po zakończeniu okresu budowy środka trwałego od tych odsetek nie stanowiłaby kosztów uzyskania przychodów dla pożyczkodawcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right