Artykuł
Rozliczanie umów zlecenia po zmianach od 1 lipca 2022 r.
Od 1 lipca 2022 r. wszedł w życie pakiet zmian tzw. Polski Ład 2.0, który po raz kolejny zmienił zasady naliczania podatku dochodowego m.in. od umów zlecenia. W przypadku zleceniobiorców obniżona została stawka podatkowa z 17% na 12%, a także uchylony został tzw. mechanizm „rolowania” zaliczek podatkowych. Zasiłki macierzyńskie pobierane przez zleceniobiorców korzystających z ulg podatkowych zostały wyłączone z opodatkowania. Natomiast od 1 stycznia 2023 r. zleceniobiorcy będą mogli skorzystać z miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek po złożeniu zleceniodawcy PIT-2.
Przychody z umowy zlecenia
Otrzymane lub postawione do dyspozycji zleceniobiorcom (lub wykonawcom umów o dzieło) pieniądze, wartości pieniężne oraz wartość uzyskanych przez nich świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń kwalifikujemy jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o pdof. Zaliczane są do nich nie tylko wynagrodzenia, ale również tzw. świadczenia pozapłacowe takie jak np. finansowane bądź współfinansowane przez podmiot zatrudniający pakiety medyczne czy składki na ubezpieczenie grupowe.
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (sygn. akt K 7/13), za przychód mogą być uznane świadczenia, które:
- zostały spełnione za zgodą zatrudnionej osoby, która skorzystała z nich w pełni dobrowolnie,
- zostały spełnione w interesie zatrudnionego (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść,
- przynoszą korzyść, która jest wymierna i przypisana indywidualnej osobie (a więc nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów).
Wyrok ten powinien być stosowany także w odniesieniu np. do zleceniobiorców, co potwierdzono m.in. w:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right