Porada
Jakie są zasady zatrudniania nauczycieli po nowelizacji Karty Nauczyciela z 2019 r.
PYTANIE
Nauczyciel języka angielskiego, religii, logopeda w przedszkolu realizuje swoje obowiązki w trakcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych, czyli od września do czerwca kolejnego roku. Nie mają tyle urlopu, aby go wykorzystać w całe wakacje. Wiadomym jest, że w okresie ferii letnich, a także zimowych dzieci jest bardzo mało i ci nauczyciele nie mają z kim realizować swych obowiązków. Jak prawidłowo ich zatrudnić, gdyż zaczyna już działać nowelizacja ustawy Karty Nauczyciela z 2019 r., a mianowicie art. 10 ust. 12 i ust.13. Od września musimy ich zatrudnić na czas nieokreślony, ale co mają robić podczas tych ferii?
ODPOWIEDŹ
Od 1 września 2019 r. zasady zawierania terminowych umów z nauczycielami uległy zmianie. Zgodnie z przepisami (art. 10 ust. 12 Karty Nauczyciela): „Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania (…), a także łączny okres zatrudnienia na podstawie tych umów między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 36 miesięcy”. Przepis ten nie ma zastosowania do umów o pracę na czas określony zawartych:
- w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela, ale druga podstawa zawarcia umowy na czas określony), jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy;
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right