Artykuł
Jak ewidencjonować przychody i koszty działalności statutowej w fundacji
Zgodnie z przepisami ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie organizacje pozarządowe oraz jednostki wymienione w art. 3 ust. 3 (m.in. kościoły, związki wyznaniowe, spółdzielnie socjalne, kluby sportowe) mogą prowadzić:
- nieodpłatną działalność pożytku publicznego,
- odpłatną działalność pożytku publicznego,
- działalność gospodarczą.
Zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniu finansowym, o którym mowa w art. 45 ustawy o rachunkowości, dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy - odzwierciedla podział wymagany przez ustawę o działalności pożytku publicznego.
Fundacja powinna sporządzić swoje sprawozdanie finansowe według załącznika nr 6. Do prawidłowego sporządzenia rachunku zysków i strat wymagany jest odpowiedni podział kosztów i przychodów w ramach zakładowego planu kont. W celu właściwego ujęcia przychodów i kosztów działalności statutowej należy korzystać z definicji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Tabela. Działalność pożytku publicznego
Rodzaje działalności | Wyjaśnienie |
1 | 2 |
Działalność pożytku publicznego |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right