Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.204.2022.3.AP

Czy w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów wspólnika w X. Spółce z o.o. bez wypłaty wynagrodzenia, po stronie Spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

28 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 11 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, w zakresie ustalenia, czy w związku z dobrowolnym umorzeniem udziałów wspólnika w  X. Spółce z o.o. bez wypłaty wynagrodzenia, po stronie Spółki powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 czerwca 2022r. (data wpływu 22 czerwca 2022r.)

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1.Zainteresowany będący stroną postępowania (dalej: „Zainteresowany” lub

- X. Sp. z o.o.”

2.Zainteresowany niebędący stroną postępowania

- Pani (E.)

- Pan (M.).

Opis zdarzenia przyszłego

X. Spółka z o.o.  zamierza przeprowadzić dobrowolne umorzenie udziałów jednego ze wspólników Spółki – Pana M.. Zgodnie z § 11 umowy Spółki umorzenie udziałów dopuszczalne jest zarówno dobrowolne, jak i przymusowe umorzenie udziałów w tej Spółce.

Kapitał zakładowy Spółki wynosi (...)i dzieli się na (...) udziały o wartości nominalnej po (...) zł każdy udział. Struktura własnościowa Spółki przedstawia się następująco: wszystkie udziały w Spółce posiadają osoby fizyczne, w tym:

-E. posiada ... udziały o łącznej wartości nominalnej (...) zł

-M. posiada ... udziałów o łącznej wartości nominalnej (...) zł.

Wspólnik M. zamierza wystąpić ze Spółki, przy czym z uwagi na dotychczasowy, wyłącznie rodzinny charakter struktury udziałowej w Spółce, nie przewiduje on sprzedaży swoich udziałów. W związku z tym planowane jest umorzenie udziałów pana M. w kapitale zakładowym Spółki. Umorzenie ww. udziałów zostałoby przeprowadzone zgodnie z art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 505 z późn. zm., dalej: k.s.h.). Umorzenie to ma być dokonane jako dobrowolne, za zgodą wspólnika M., w drodze nabycia jego udziałów przez X. Spółkę z o.o. celem ich umorzenia, bez wypłaty wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00