Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.46.2022.1.HK
Czy opłaty prawa użytkowania wieczystego stanowią bezpośrednie koszty uzyskania przychodów ze zbycia poszczególnych części inwestycji i należy je rozliczać przy zastosowaniu proporcji powierzchniowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy w świetle przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, Opłaty PUW (prawa użytkowania wieczystego) stanowią bezpośrednie koszty uzyskania przychodów ze zbycia poszczególnych części Inwestycji i należy je rozliczać przy zastosowaniu proporcji powierzchniowej (proporcja powierzchni sprzedanego lokalu do łącznej powierzchni wszystkich lokali).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Y sp. z o.o. spółka komandytowa (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest podmiotem działającym w branży deweloperskiej. Wnioskodawca posiada siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) w Polsce. Wnioskodawca podjął przedsięwzięcie polegające na realizacji w (...) zadania deweloperskiego obejmującego budowę budynków mieszkalnych (dalej: „Inwestycja”).
Aktualnie Spółka ubiega się o uzyskanie pozwolenia na budowę. W zależności od treści pozwolenia na budowę, Spółka nie wyklucza, że niektóre lokale będą miały status lokali użytkowych i również będą przeznaczone do zbycia.
Przedmiotem przyszłej sprzedaży dokonywanej przez Wnioskodawcę w związku z ukończeniem Inwestycji będą, co do zasady, poszczególne lokale mieszkalne, a także miejsca postojowe (wraz z odpowiednim udziałem w gruncie) lub ewentualnie również lokale użytkowe.