Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.418.2022.1.JK
Możliwość odliczenia podatku zapłaconego w USA.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest obywatelem USA oraz Polski od wielu lat zamieszkującym i pracującym w Polsce (w Polsce posiada swoją rezydencję podatkową – żoną Wnioskodawcy jest Polka, zamieszkują razem w Polsce od kilkunastu lat, tutaj urodziła się i mieszka z nimi (…) dzieci).
Wnioskodawca zatrudniony jest na umowę o pracę w polskiej sp. z o. o. będącej częścią międzynarodowego koncernu, którego spółka dominująca (holdingowa) jest amerykańską spółką akcyjną notowaną na giełdzie papierów wartościowych w USA.
W ramach globalnego planu motywacyjnego dla kluczowych pracowników koncernu, w różnych krajach świata spółka holdingowa przyznaje im własne akcje. Celem takiego działania jest motywowanie pracowników zatrudnionych w spółkach należących do koncernu, do wydajniejszej pracy (dbając o wzrost wartości całego koncernu, pracownik spółki zależnej uzyskuje bezpośrednią korzyść polegającą na wzroście wartości przyrzeczonych mu akcji spółki holdingowej). Warunkiem przyznania akcji jest zatrudnienie w którejś ze spółek należących do koncernu przez odpowiednio długi czas. Podstawą do przyznania akcji jest uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki dominującej zatwierdzająca plan motywacyjny (Stock lncentive Plan). Zasady przyznawania akcji określa umowa podpisywana przez spółkę holdingową z pracownikiem spółki zależnej. Umowa przewiduje jaka ilość akcji zostanie przyznana takiemu pracownikowi (akcje przyrzeczone). Wraz z upływem terminów określonych w umowie, własność określonej partii akcji przechodzi na pracownika. Przeniesienie własności akcji następuje nieodpłatnie. W ostatnim etapie są one sprzedawane na giełdzie papierów wartościowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right