Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2023-01-28
TEMATY:
Artykuł aktualny
do 2023-01-28
TEMATY:
Data publikacji: 2022-07-11

Zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy od 1 lipca 2022 r.

Modyfikacja wniosku o nadanie numeru PESEL, utrata uprawnień do świadczeń socjalnych w razie wyjazdu Ukraińca z Polski na dłużej niż 1 miesiąc, a także umożliwienie wysyłania pracowników z Ukrainy w delegacje służbowe na okres powyżej 1 miesiąca poza terytorium Polski to najważniejsze zmiany, jakie wprowadziła najnowsza nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

 

Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw weszła w życie w przypadku większości regulacji 1 lipca 2022 r. Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu tej nowelizacji, zawiera ona zmiany polegające na doprecyzowaniu niektórych jej przepisów, a także uzupełnieniu kwestii pominiętych w obowiązującej już ustawie.

 

1. Zmiana zakresu osób objętych ustawą pomocową

Pierwsza ze zmian wprowadzonych nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy polega na doprecyzowaniu, że małżonek obywatela Ukrainy, który korzysta z uprawnień wynikających z tej ustawy, nie może być obywatelem innego niż Polska państwa członkowskiego Unii Europejskiej (art. 1 ust. 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy). Wcześniej przepis ten wskazywał jedynie, że z uprawnień tych nie może korzystać małżonek Ukraińca będący obywatelem polskim.

Jest to zmiana o charakterze porządkującym z uwagi na przepisy unijne, zgodnie z którymi „wysiedleńcami” mogą być wyłącznie obywatele państw trzecich, a zatem obywatele innych państw niż państwa członkowskie Unii Europejskiej (art. 2 lit. c dyrektywy 2001/55/WE). Ponadto jak wskazano w uzasadnieniu do omawianej nowelizacji ustawy, obywatele innych niż Polska państw unijnych mają możliwość bezpiecznego i sprawnego repatriowania się do państwa, którego są obywatelami.

 

2. Rejestracja obywatela Ukrainy, który przyjechał do Polski z krajów UE

Następną zmianą jest dostosowanie treści art. 3 ust. 1 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy do wcześniejszej nowelizacji jej przepisów. Poprzedniazmiana ustawy umożliwiła objęcie jej regulacją osób wjeżdżających

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00