Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 11 marca 2022 r., sygn. II CSKP 214/22

Do naruszenia dobra osobistego osoby bliskiej poszkodowanego dochodzi także wtedy, gdy sprawca czynu niedozwolonego spowodował u niego poważny uszczerbek na zdrowiu, nieprowadzący do utraty życia.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Strzelczyk (przewodniczący, sprawozdawca) ‎

SSN Paweł Grzegorczyk ‎

SSN Karol Weitz

w sprawie z powództwa K. R. ‎przeciwko A. Spółki Akcyjnej w W. ‎o zapłatę , ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 11 marca 2022 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) ‎z dnia 26 lipca 2019 r., sygn. akt I ACa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w (…) do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

K. R. wniósł o zasądzenie od pozwanego A. spóła akcyjna w W. kwoty 100 000 złotych tytułem zadośćuczynienia podnosząc, że w dniu 1 maja 2011 r. wskutek wypadku jego narzeczona E. C., z którą planował wziąć ślub, została całkowicie sparaliżowana. W ten sposób doszło do naruszenia jego dóbr osobistych w postaci zakłócenia prawidłowego pielęgnowania więzi rodzinnych, w tym więzi intymnych. Przed wypadkiem jego narzeczona była zdrowa i mogli razem podejmować wiele aktywności, co po wypadku stało się niemożliwe.

Wyrokiem z dnia 22 stycznia 2019 r. Sąd Okręgowy w O. uwzględnił powództwo do kwoty 75 000 złotych.

Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód i E. C. poznali się pięć lat przed wypadkiem a gdy E. C. skończyła 18 rok życia zaręczyli się. Powód zamieszkał z nią w jednym pokoju w domu jej rodziców. W dniu wypadku E. C. świętowała urodziny koleżanki, spożywała alkohol. W godzinach wieczornych, kiedy jechała z kilkoma osobami samochodem należącym do K. M., doszło do zmiany kierowców. Za kierownicą samochodu usiadł jego właściciel, który wcześniej spożywał alkohol. E. C. chciała wysiąść i zapalić papierosa. Kierowca oświadczył, że może zapalić w środku i szybko ruszył z miejsca w kierunku miejscowości W.. E. C. szarpnęła za klamkę, jednak drzwi samochodu zablokowały się automatycznie. Po chwili samochód z dużą prędkością uderzył w drzewo. Podczas wypadku E. C. nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. W wyniku wypadku została całkowicie sparaliżowana od szyi w dół. Jest w stanie poruszać jedynie głową a na boki z ograniczeniem. Nie ma możliwości uniesienia rąk i nóg. Nie kontroluje czynności fizjologicznych. Wymaga codziennej higieny, pielęgnacji, ubierania, przebierania, mycia, karmienia. Powód zrezygnował z pracy, aby opiekować się narzeczoną. E. C. jest ciągle rehabilitowana, przez co odczuwa mniejszy ból i bardzo powoli powraca stan czucia w organizmie po rehabilitacji. Przy kąpieli zaczyna czuć temperaturę wody, której wcześniej nie czuła. Pomimo wypadku w dalszym ciągu powód i E. C. planują wziąć ślub i założyć rodzinę, czekają jednakże z tym do poprawy jej zdrowia. Bliskość intymna, która istniała przed wypadkiem, została zachowana. Chcieliby mieć dzieci, niemniej lekarz ginekolog odradził to, bowiem pozycja siedząca jest przeciwskazaniem dla ciąży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00