Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.180.2022.1.DD

Czy pożyczka stanowi ukryty zysk i podlega opodatkowaniu ryczałtem? Dotyczy podatku ryczałtowego (estońskiego CIT).

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 marca 2022 r. za pośrednictwem platformy ePUAP wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy udzielone pożyczki będą stanowiły dla Spółki dochód z tytułu ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 oraz art. 28m ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT i tym samym będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Spółka”). Wspólnikami Spółki są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT złożyła zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem. W konsekwencji wniosek o indywidualną interpretację podatkową dotyczy ryczałtu od dochodów spółek.

W związku z tym, iż Spółka zgromadziła kapitał, Spółka rozważa w przyszłości specyficzny rodzaj inwestycji polegający na udzieleniu innym spółkom prawa handlowego pożyczek w zamian za wynagrodzenie w formie odsetek od pożyczki. Może się zdarzyć, że Spółka udzieli pożyczki spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będącej podmiotem powiązanym, przy czym będzie to powiązanie w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o CIT – wspólnikiem tej spółki lub członkiem jej zarządu będzie jednocześnie wspólnik lub członek zarządu Spółki (Wnioskodawcy), ewentualnie wspólnikiem tej spółki lub członkiem jej zarządu będzie małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia wspólnika lub członka zarządu Spółki (Wnioskodawcy). W dalszej części niniejszego wniosku ta spółka będzie zwana „Pożyczkobiorcą”. Umowa pożyczki zostanie zawarta już w roku podatkowym, w którym Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00