Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.406.2022.2.MKA

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (IP BOX).

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 czerwca 2022 r. (wpływ 17 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest programistą prowadzącym jednoosobową działalność. Działalność rozlicza w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów według zasad opodatkowania liniowego. Działalność Wnioskodawcy dotyczy tworzenia oprogramowania komputerowego od samego początku oraz tworzenia nowych funkcjonalności w istniejącym oprogramowaniu (rozwijanie istniejącego oprogramowania). Realizuje projekty w zakresie opracowywania nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, systemów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie produktów programistycznych. W każdym przypadku, zakres prac obejmuje ustalenie z Klientem zakresu działania nowego oprogramowania lub wymaganych zmian w istniejącym oprogramowaniu, zaprojektowanie i wytworzenie nowego oprogramowania, przetestowanie go (zazwyczaj wraz z Klientem) oraz wdrożenie opracowanych produktów (uruchomienie oprogramowania we wskazanym przez Klienta miejscu).

Różnorodność klientów, ich branż oraz specyfiki ich wymagań powoduje, że za każdym razem produkt w postaci wytworzonego oprogramowania musi być tworzony od początku gdyż w znacznym stopniu odbiega od innych wytworzonych wcześniej produktów. Umowa z klientem obejmuje przenoszenie praw autorskich wytworzonego/ulepszonego oprogramowania. Przenoszenie praw autorskich jest elementem umowy i nie podlega dodatkowemu wynagrodzeniu. W ramach działalności Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych w rozumieniu ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00