Interpretacja indywidualna z dnia 29 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.277.2022.1.MP
Zwolnienie od podatku VAT czynności zniesienia współwłasności nieruchomości z jednoczesną dopłatą z tytułu przekroczenia wartości udziału.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie zwolnienia od podatku VAT zniesienia współwłasności nieruchomości z jednoczesną dopłatą z tytułu przekroczenia wartości udziału.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca oraz jednostka samorządu terytorialnego (Gmina) były współwłaścicielami, w częściach ułamkowych (po 50%) nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem usługowym. Przedmiotowy budynek zasiedlony został 29 lipca 1993 r.
W okresie po zasiedleniu budynku, współwłaściciele ponosili wyłącznie drobne nakłady związane z bieżącą eksploatacją budynku, takie jak wymiana żarówek, malowanie ścian, itp. Nakłady ponoszone w związku z bieżącą eksploatacją budynku zawsze były znacząco niższe niż 30% jego wartości początkowej.
Około połowy 2021 r. współwłaściciele porozumieli się co do zamiaru zniesienia współwłasności przez podział fizyczny nieruchomości. W związku z powyższym, zarówno grunt jak i budynek zostały podzielone. Decyzja o podziale nieruchomości jest decyzją prawomocną. Po dokonaniu podziału, poszczególne części nieruchomości, które następnie przypadły współwłaścicielom, zostały oszacowane przez rzeczoznawcę majątkowego z zakresu szacowania nieruchomości. 21 kwietnia 2022 r. dotychczasowi współwłaściciele zawarli, w formie aktu notarialnego umowę zniesienia współwłasności nieruchomości.
Z uwagi na niemożność dokonania idealnego podziału fizycznego nieruchomości (po 50%), Wnioskodawca otrzymał na wyłączną własność nieco mniejszą część przedmiotowej nieruchomości niż Gmina. Z powyższych względów, Wnioskodawca, tytułem wyrównania udziałów we współwłasności, otrzymał od Gminy kwotę 39.300,00 PLN netto. Powyższakwota wyliczona została proporcjonalnie do powierzchni dzielonej nieruchomości oraz jej wartości.