Interpretacja indywidualna z dnia 4 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.327.2021.1.MK
Określenie momentu rozpoczęcia i zakończenia zużycia alkoholu etylowego wykorzystywanego do produkcji kosmetyków, dla potrzeb stosowania zwolnienia z opodatkowania akcyzą
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, w zakresie określenia momentu rozpoczęcia i zakończenia zużycia alkoholu etylowego wykorzystywanego do produkcji kosmetyków, dla potrzeb stosowania zwolnienia z opodatkowania akcyzą, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 1 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący określenia momentu rozpoczęcia i zakończenia zużycia alkoholu etylowego wykorzystywanego do produkcji kosmetyków, dla potrzeb stosowania zwolnienia z opodatkowania akcyzą. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
[…] prowadzi w Polsce zakład produkujący wyroby kosmetyczne. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji szerokiej gamy kosmetyków m.in., szamponów, mleczka, toników, wód micelarnych, farb do włosów, odżywek do włosów, żeli do kąpieli, mydła w płynie, mleczka do demakijażu. Spółka jest zarejestrowana na potrzeby podatku akcyzowego i nie prowadzi działalności w składzie podatkowym.
W toku działalności - do produkcji wyrobów kosmetycznych - Spółka zużywa alkohol etylowy skażony z zastosowaniem zwolnienia z podatku akcyzowego na podstawie art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy akcyzowej, działając jako podmiot zużywający w rozumieniu ustawy akcyzowej. Alkohol etylowy skażony stanowi surowiec do produkcji wyrobów kosmetycznych i znajduje się w składzie gotowego produktu.
Spółka zużywa alkohol skażony środkami wskazanymi w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie środków skażających alkohol etylowy (Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 31 października 2018 r. w sprawie środków skażających alkohol etylowy, Dz.U. z 2021 r. poz. 761, ze zm., dalej: Rozporządzenie w sprawie środków skażających alkohol etylowy). Obecnie Spółka zużywa alkohol skażony mieszaniną alkoholu tert-butylowego 78g i benzoesan denatonium 1g w ilości minimalnej na 1 hl alkoholu 100% vol.