Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 8 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.28.2021.1.JS
obowiązki związane z nabyciem wewnątrzwspólnotowym olejów smarowych oznaczonych kodem CN 2710 19 91
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 9 lutego 2021 r. (data wpływu 11 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązków związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowym olejów smarowych oznaczonych kodem CN 2710 19 91 jest:
- prawidłowe w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz terminu złożenia deklaracji uproszczonej i zapłaty akcyzy;
- nieprawidłowe w zakresie możliwości złożenia przez Spółkę zabezpieczenia akcyzowego w formie zabezpieczenia ryczałtowego.
UZASADNIENIE
W dniu 11 lutego 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązków związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowym olejów smarowych oznaczonych kodem CN 2710 19 91.
We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:
A. Sp. z o. o. w (…) – dalej też „Spółka” lub zamiennie „Wnioskodawca” – jest przedsiębiorcą, którego przeważającą działalnością gospodarczą jest sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych.
W ramach tej działalności Spółka nabywa wewnątrzwspólnotowo oleje smarowe oznaczone kodem CN 2710 19 91 w celu ich dalszej odsprzedaży do podmiotów zużywających oleje smarowe do celów innych niż napędowe lub opałowe. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i jest zarejestrowana na potrzeby podatku akcyzowego. Spółka posiada też status zarejestrowanego odbiorcy.
Zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Spółka, posiadając status zarejestrowanego odbiorcy o numerze akcyzowym (…) oraz spełniając warunki określone w ustawie o podatku akcyzowym oraz przepisach wykonawczych do niej, w szczególności rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, nabywane wewnątrzwspólnotowo oleje smarowe dostarczała do odbiorców na terenie kraju z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy za względu na ich przeznaczenie w ramach procedury zawieszenia poboru akcyzy. Spółka, dla zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych w akcyzie, złożyła wymagane prawem zabezpieczenie akcyzowe, przy czym, jako zarejestrowany odbiorca na podstawie art. 65 ust. 8 u.p.a. uzyskała zgodę właściwego Organu celnego na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego. Zgoda właściwego Organu obejmowała wyrażoną w formie decyzji zgodę na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego dla zabezpieczenia wykonania zobowiązań podatkowych w akcyzie, w związku z wewnątrzwspólnotowym nabywaniem wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy dla zarejestrowanego odbiorcy A. o nr akcyzowym (…). Zgoda na takie zabezpieczenie, przed upływem terminu na jaki została wydana, po spełnieniu przez Spółkę wymaganych prawem warunków, była przedłużana na kolejny określony decyzją okres, nie dłuższy jednak niż dwa lata. Wraz z przedłużeniem organ każdorazowo potwierdzał złożenie przez Wnioskodawcę wymaganego zabezpieczenia akcyzowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right