Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.334.2021.1.MK
Obowiązki związane z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów węglowych
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny prawnej skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku akcyzowym, dotyczące obowiązków związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów węglowych jest prawidłowe w odniesieniu do pytania nr 4 oraz nieprawidłowe w odniesieniu do pytań nr 1-3.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący obowiązków związanych z nabyciem wewnątrzwspólnotowym wyrobów węglowych. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
[…] (dalej: Spółka, Wnioskodawca) jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą […].
W celu realizacji powyższego, Wnioskodawca prowadzi również działalność w zakresie wyrobów akcyzowych i m.in. nabywa wewnątrzwspólnotowo wyroby węglowe oznaczone kodem CN 2702 10 00 (Węgiel brunatny (lignit), nawet sproszkowany, ale nieaglomerowany), które są przez niego zużywane na cele opałowe w procesach mineralogicznych, elektrolitycznych i metalurgicznych oraz redukcji chemicznej, tj. w związku ze zwolnieniem z art. 31a ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (dalej: Ustawa Akcyzowa). Wnioskodawca wypełnia przepisane prawem warunki do zastosowania tego zwolnienia o których mowa w art. 31a ust. 3 pkt 2 Ustawy Akcyzowej, ponieważ dokumentuje nabycie wewnątrzwspólnotowe dokumentem handlowym wystawionym przez sprzedawcę wyrobów węglowym i określającym przeznaczenie tych wyrobów.
Nabywane w powyższy sposób wyroby węglowe są otrzymywane przez Spółkę przeważnie kilkanaście/kilkadziesiąt razy na przestrzeni miesiąca, przy czym często dochodzi do sytuacji, iż występuje nawet kilka dostaw tych wyrobów w ciągu jednego dnia (transport samochodowy). Poszczególne dostawy nie są dokumentowane osobno, lecz zbiorczo – w postaci faktur, które są wystawiane przez sprzedawcę wyrobów węglowych z Niemiec. Kontrahent Wnioskodawcy wystawia kilka faktur w ciągu danego miesiąca, zazwyczaj w połowie miesiąca i na jego koniec). Niniejsze dokumenty handlowe zawierają dane w zakresie: nr identyfikacyjnego dokumentu, sprzedawcy (m.in. dane teleadresowe kontrahenta wraz z nr identyfikacyjnym USt-IdNr), nabywcy (dane teleadresowe, nr NIP), ilości i rodzaju nabywanych wyrobów, daty nabycia (otrzymania wyrobów), cen jednostkowych nabywanego towaru, kwoty do zapłaty czy też przeznaczenia nabywanych wyrobów akcyzowych na cele zwolnione w procesach mineralogicznych. Spółka, oprócz dokumentowania opisywanego wewnątrzwspólnotowego nabycia wyrobów węglowych wspomnianymi fakturami, ujmuje również w systemie księgowym typu ERP następujące dane: