Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.207.2022.1.AP
Czy kwota zapłaconej na rzecz J. M. kary umownej jest objęta zakresem art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy kwota zapłaconej na rzecz J. M. kary umownej jest objęta zakresem art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca, jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce, która prowadzi działalność gospodarczą w branży IT i podlega na terytorium Polski opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Przedmiotem przeważającej działalności Wnioskodawcy jest pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych.
Wnioskodawca zawarł w 2020 r. umowę z jednostką podległą strukturalnie Ministerstwu X. (dalej: „Jednostka M.") na świadczenie usług serwisowych oraz związaną z tym dostawę sprzętu w zakresie szeroko rozumianego wsparcia IT (dalej: „Umowa").
Realizacja Umowy związana była z dostępem do informacji niejawnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 742). Zgodnie z art. 54 ust. 1 ww. ustawy, warunkiem dostępu przedsiębiorcy do informacji niejawnych w związku z wykonywaniem umów albo zadań wynikających z przepisów prawa, zwanych dalej "umowami", jest zdolność do ochrony informacji niejawnych. Zgodnie natomiast z art. 54 ust. 2 tejże ustawy, dokumentem potwierdzającym zdolność do ochrony informacji niejawnych o klauzuli "poufne" lub wyższej, jest świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego, zwane dalej "świadectwem", wydawane przez Agencję Y. albo Służbę Z. po przeprowadzeniu postępowania bezpieczeństwa przemysłowego.