Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.12.2022.1.IZ
Czy w świetle przedstawionego stanu przyszłego, w tym przyjętych założeń związanych z realizacją procesu podziału Spółki Dzielonej, przeprowadzenie podziału Spółki Dzielonej, w wyniku którego dojdzie do przydzielenia Wnioskodawcy emitowanych w związku z podziałem udziałów w Spółce Przejmującej będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy w świetle przedstawionego stanu przyszłego, w tym przyjętych założeń związanych z realizacją procesu podziału Spółki Dzielonej, przeprowadzenie podziału Spółki Dzielonej, w wyniku którego dojdzie do przydzielenia Wnioskodawcy emitowanych w związku z podziałem udziałów w Spółce Przejmującej będzie skutkować po stronie Wnioskodawcy powstaniem przychodu podatkowego w rozumieniu ustawy o CIT.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest spółką akcyjną (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka Dominująca”) mającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest podmiotem dominującym w grupie kapitałowej (dalej: „Grupa”). Wnioskodawca jest m.in. jedynym akcjonariuszem spółki akcyjnej podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: „Spółka Dzielona”), a więc posiada 100% akcji w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej (dalej: „Akcje”). Wnioskodawca nabył Akcje Spółki Dzielonej w wyniku przeszłych działań reorganizacyjnych szczegółowo opisanych poniżej: 1) W przeszłości wspólnikami Spółki Dzielonej były w szczególności dwie inne spółki akcyjne podlegające wówczas nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: „Spółki Akcyjne”), z kolei, akcjonariuszem Spółek Akcyjnych była między innymi Spółka Dominująca. 2) W 2013 r. doszło do podziału przez wydzielenie Spółek Akcyjnych, na podstawie wówczas obowiązujących przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, w szczególności obowiązującego wówczas art. 529 § 1 pkt 4 tej ustawy. 3) W ramach podziału Spółek Akcyjnych, Spółka Dominująca pełniąca rolę spółki przejmującej, przejęła część przedsiębiorstwa Spółek Akcyjnych, w tym szereg aktywów Spółek Akcyjnych wśród których znajdowały się między innymi akcje Spółki Dzielonej; w konsekwencji, w związku z podziałem Spółek Akcyjnych, doszło do emisji akcji Wnioskodawcy, które zostały przydzielone pozostałym wspólnikom Spółek Akcyjnych jako wynagrodzenie dla nich w związku z podziałem Spółek Akcyjnych. Biorąc powyższe pod uwagę, w ramach wskazywanego procesu z 2013 r., Wnioskodawcy nie zostały przyznane Akcje, tj. Akcje nie były emitowane w związku z procesem podziału Spółek Akcyjnych, lecz Wnioskodawca nabył Akcje jako podmiot przejmujący określony majątek, który składał się między innymi z Akcji Spółki Dzielonej. W związku z podziałami Spółek Akcyjnych, emitowane były akcje przez Wnioskodawcę, a nie przez Spółkę Dzieloną. To Wnioskodawca był stroną realizowanych w 2013 r. podziałów Spółek Akcyjnych, w ramach których Wnioskodawca dokonywał emisji swoich akcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right