Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.274.2022.1.DD
Czy rekompensaty wypłacone na podstawie zawartych porozumień mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 13 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy rekompensaty wypłacone na podstawie zawartych porozumień mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), będąca czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług autokarowego przewozu osób. Spółka wykonuje przedmiotową działalność w tzw. „modelu powierzania przewozu”, tj. nie posiada co do zasady własnych autokarów, lecz zleca, na określony czas, innym przewoźnikom autokarowym (tzw. Buspartnerzy), wykonywanie usług przewozu osób na poszczególnych liniach komunikacyjnych. Buspartnerzy, działając pod marką (…), dokonują przewozu osób na zlecenie Spółki, przy pomocy należących do nich autokarów oraz zatrudnionych przez nich kierowców. Natomiast Spółka skupia się na wszystkich obszarach związanych z szeroko rozumianym zarządzaniem przewozami, tj. w szczególności: przygotowaniem rozkładów jazdy, uzyskiwaniem zezwoleń, opracowaniem cenników i strategii cenowej, aktywnościami marketingowymi i sprzedażowymi (m.in. sprzedażą biletów na autokarowy przewóz osób) oraz operacyjnym nadzorem nad działaniem operatorów poszczególnych linii, tj. Buspartnerów. Szczegółowe zasady współdziałania Wnioskodawcy oraz Buspartnerów zawarte są w umowach, które Spółka każdorazowo zawiera przy nawiązywaniu współpracy z Buspartnerem (dalej: Umowy partnerstwa). Umowy partnerstwa gwarantują Buspartnerom ustalony roczny przebieg autokarów Buspartnera w danym roku kalendarzowym, uwzględniając określone w aneksach do Umów partnerstwa odchylenia w zakresie rocznego przebiegu. Ma to na celu zapewnienie Buspartnerom minimalnego poziomu eksploatacji posiadanych przez nich autokarów, tj. w stopniu gwarantującym Buspartnerom osiąganie przychodów w wysokości co najmniej pokrywającej ponoszone przez Buspartnerów koszty utrzymywania (oraz ewentualnie finansowania) autokarów.