Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.197.2022.3.AK

Obowiązki płatnika w związku z połączeniem spółek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 maja 2022 r. (wpływ 25 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

„...” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka Przejmująca”) podlega (i na moment opisanego zdarzenia przyszłego będzie podlegała) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: podatek CIT) w Polsce. Udziałowcami Wnioskodawcy są dwie osoby fizyczne (Pani......). Osoby te, podobnie jak Wnioskodawca, podlegają (i na moment opisanego zdarzenia przyszłego będą podlegać) nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku od osób fizycznych w Polsce.

Spółki A sp. z o.o. i B sp. z o.o. również są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa CIT).

Wnioskodawca jest powiązany osobowo oraz ściśle współpracuje ze spółkami:

1.A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ... oraz

2.B spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w ....

Wspólnikami w obu ww. spółkach są te same osoby, które są wspólnikami Wnioskodawcy.

Przy czym w przypadku spółki A sp. z o.o. istnieje również powiązanie kapitałowe, ponieważ Wnioskodawca posiada 80% udziałów w kapitale zakładowym tej spółki.

Mając na uwadze powyższe powiązania i bliską współpracę gospodarczą ww. spółek z Wnioskodawcą oraz widząc potrzebę koncentracji kapitału, która pozwoli na stworzenie znaczącej na rynku Spółki, zdolnej do konkurowania z wiodącymi przedsiębiorcami, a także na obniżenie kosztów funkcjonowania spółek, a w szczególności: kosztów zarządzania pracy, marketingu oraz wydatków na dostawy materiałów i świadczenia usług, zarządy ww. spółek planują dokonanie ich połączenia w trybie art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm., dalej „ksh”), to jest przez przejęcie w drodze przeniesienia na Wnioskodawcę jako Spółkę Przejmującą całego majątku spółek przejmowanych A sp. z o.o. i B sp. z o.o. w zamian za udziały Wnioskodawcy wydane wspólnikom spółek przejmowanych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00