Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 8 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.125.2022.4.MJ

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji aportu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 9 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy :

-podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji aportu,

-podatku dochodowego od osób fizycznych.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 maja 2022 r. (data wpływu 23 maja 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie przedstawiony w uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, będąca polskim rezydentem podatkowym i czynnym podatnikiem podatku VAT (dalej „Wnioskodawca”). Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Wnioskodawcę jest działalność deweloperska (tj. realizacja i sprzedaż inwestycji mieszkaniowych).

W ramach tejże działalności proces inwestycyjny wygląda następująco:

a.prace projektowe są zlecane na rzecz podmiotu zewnętrznego, tj. zawierana jest umowa z projektantem (architektem);

b.realizacja robót budowlanych jest zlecana na rzecz wykonawców, tj. zawierane są umowy o roboty budowlane z wykonawcami;

c.proces sprzedaży zlecany jest na rzecz podmiotów zewnętrznych, tj. zawierane są umowy w zakresie przeprowadzenia procesu sprzedaży lokali/budynków wybudowanych w ramach realizacji inwestycji.

Wnioskodawca planuje zawiązać w szczególności z osobą fizyczną (dalej „Wspólnik”) prowadzącą działalność gospodarczą deweloperską (tj. której przedmiotem jest realizacja i sprzedaż inwestycji mieszkaniowych) spółkę komandytową z siedzibą w Rzeczypospolitej Polskiej (dalej „Spółka”), w której Wnioskodawca i Wspólnik będą komplementariuszami. Na poczet wkładu do Spółki Wnioskodawca wniesie, za zgodą małżonki, w szczególności niżej opisane składniki majątku i prawa oraz obowiązki z zawartych umów (dalej „Aport”). Jednocześnie Wspólnik na poczet wkładu do Spółki wniesie również składniki majątku i prawa oraz obowiązki z zawartych umów w ramach prowadzonej przez Wspólnika działalności gospodarczej (deweloperskiej), w tym udziały w Nieruchomościach. Celem dalszego prowadzenia działalności deweloperskiej, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca nabył lub do dnia dokonania Aportu nabędzie (na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej) na podstawie umów sprzedaży prawo własności następujących nieruchomości (dalej łącznie „Nieruchomości”):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00