Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.312.2022.1.KS

Obowiązki płatnika - ulga dla klasy średniej a przychody opodatkowane w kraju trzecim.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązków płatnika związanych z zastosowaniem ulgi dla klasy średniej. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka akcyjna (dalej zwana jako „Spółka”) prowadzi działalność na rynku ... zarówno w Polsce jak i poza granicami RP. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółka zatrudnia pracowników, którzy oddelegowani są do pracy na terenie budów zlokalizowanych w kraju jak i poza granicami państwa, w tym w Niemczech. Wobec tego pracownicy w danym miesiącu otrzymują wynagrodzenie opodatkowane w Polsce – za pracę wykonaną na terenie Polski oraz wynagrodzenie opodatkowane w Niemczech – za pracę wykonaną w Niemczech.

Przychody pracowników uzyskane za pracę wykonaną w Niemczech, na podstawie art. 15 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r., podlegają opodatkowaniu w Niemczech.

Na podstawie art. 27 ust. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwana dalej jako „Ustawa”) przychody te w Polsce podlegają pod jedną z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania – metodę wyłączenia z progresją.

Natomiast na podstawie art. 32 ust. 2a Ustawy, za miesiące, w których podatnik uzyskał w zakładzie pracy przychody ze stosunku pracy w wysokości wynoszącej od 5 701 zł do 11 141 zł, które podlegają opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 Ustawy, płatnik pomniejsza dochód ustalony zgodnie z art. 2 wyżej wspomnianej ustawy o kwotę ulgi dla pracowników, o której mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2aa Ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00