Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.126.2022.2.KO

W zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej opłaty rezerwacyjnej w przypadku, gdy dochodzi do dostawy lokalu mieszkalnego i opodatkowania otrzymanej opłaty rezerwacyjnej w przypadku, gdy nie dochodzi do dostawy lokalu mieszkalnego.

Interpretacja indywidualna –

stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:

- określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej opłaty rezerwacyjnej w przypadku, gdy dochodzi do dostawy lokalu mieszkalnego jest nieprawidłowe,

- opodatkowania otrzymanej opłaty rezerwacyjnej w przypadku, gdy nie dochodzi do dostawy lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 lutego 2022 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług m.in. w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla otrzymanej opłaty rezerwacyjnej w przypadku, gdy dochodzi do dostawy lokalu mieszkalnego i opodatkowania otrzymanej opłaty rezerwacyjnej w przypadku, gdy nie dochodzi do dostawy lokalu mieszkalnego.

Wniosek został uzupełniony pismem z 15 kwietnia 2022 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości mieszkalno-usługowej, w której sprzedaje lokale mieszkalne.

Przed zawarciem umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego Wnioskodawca zawiera z kupującym umowę rezerwacji sprzedaży lokalu mieszkalnego, na podstawie której kupujący wpłaca Wnioskodawcy określoną kwotę stanowiącą opłatę rezerwacyjną.

Zgodnie z treścią wskazanej umowy w przypadku zawarcia umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego opłata rezerwacyjna jest zaliczana na poczet ceny sprzedaży, natomiast w przypadku nie podpisania przez kupującego umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego w określonym w umowie terminie, umowa ulega rozwiązaniu z winy kupującego, a opłata rezerwacyjna jest zatrzymywana w całości przez Wnioskodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00