Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.141.2022.1.JM
Brak prawa do odliczenia podatku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku od nabycia towarów i usług służących do wytworzenia infrastruktury drogowej (innej niż kanały teletechniczne) oraz nabycia towarów i usług służących do wytworzenia kanałów teletechnicznych w związku z realizacją projektu pn: „”. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Województwo jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Z dniem 1 stycznia 2017 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1454) rozlicza podatek od towarów i usług wraz ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, w tym z Zarządem Dróg, którego przedmiotowa sprawa dotyczy. Zgodnie ze specustawą dot. centralizacji rozliczeń podatku od towarów i usług, Zarząd Dróg wyrejestrował się z rejestru czynnych podatników podatku od towarów i usług (dalej: VAT).
W ramach Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Województwo realizuje projekt, tj.:
1)Projekt pn.: „”, szacowana wartość projektu ... PLN, w tym dofinansowanie ... PLN.
Zdarzenia przyszłe:
Zakres rzeczowy powyższego projektu dotyczy budowy i przebudowy infrastruktury drogowej (drogi publiczne) wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną obejmującą budowę lub przebudowę: kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego, sieci gazowej i ciepłowniczej, sieci elektroenergetycznej, sieci teletechnicznej i światłowodowej. W ramach infrastruktury drogowej zostaną wybudowane nawierzchnie ulic, chodniki, ścieżki rowerowe, zieleń drogowa, oświetlenie uliczne, sygnalizacje świetlne, most, estakady. Ponadto zostaną wybudowane i przebudowane sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Na mocy art. 39 ust. 6-8 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2021. poz. 1376) zarządca drogi, w trakcie budowy lub przebudowy drogi, zobowiązany jest zlokalizować kanał teletechniczny w pasie drogowym oraz w przypadku wystąpienia zainteresowanych i udostępnić kanał teletechniczny, jako organ władzy publicznej w ramach wykonywania zadań własnych pozostających poza zakresem działalności gospodarczej, w drodze decyzji administracyjnej określającej warunki udostępnienia. Województwo zastosuje wyżej opisane procedury w odniesieniu do wybudowanych w ramach realizowanego projektu kanału teletechnicznego i naliczy opłaty za ich udostępnienie zgodnie z zapisami zacytowanych przepisów ustawy. Podziemna infrastruktura techniczna kolidująca z planowanymi projektami, tj. sieci gazowe, sieci ciepłownicze, energetyczne, które będą przebudowywane przez Województwo na podstawie uzgodnień z właścicielami tych sieci zostaną ich własnością bez ponoszenia odpłatności na rzecz Województwa. Wykonanie powyższych zadań zostało przekazane podmiotom zewnętrznym, tj. wykonawcom wyłonionym w trybie ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right