Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.186.2022.2.MAP
Ustalenie uprawnienia do wspólnego rozliczenia małżonków za 2020 r.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie pytania Nr 1 jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uprawnienia do wspólnego rozliczenia małżonków za 2020 r. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 kwietnia 2022 r. (wpływ 22 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
W okresie od 4 lutego 2013 r. do 30 czerwca 2019 r. prowadził Pan jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody rozliczał Pan podatkiem liniowym 19%. Od 1 lipca 2019 r. zawiesił Pan działalność gospodarczą i rozpoczął świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę. Podatek dochodowy za 2019 r. rozliczył Pan wypełniając zeznanie podatkowe PIT-36L (z jednoosobowej działalności gospodarczej rozliczanej podatkiem liniowym) oraz PIT-37 (ze świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę). Przez kolejne lata: 2020, 2021, do chwili złożenia wniosku, Pana działalność gospodarcza była zawieszona, nie uzyskiwał Pan z jej tytułu żadnych przychodów, nie rozliczał także kosztów wynikających z jej prowadzenia. Za 2020 r. złożył Pan zeznanie podatkowe PIT-37, w którym dochód rozliczył Pan wspólnie z małżonką. Przez cały 2020 r. istniała wspólność majątkowa pomiędzy Panem i żoną, i taki stan faktyczny jest aktualny do dnia złożenia wniosku. Szukając informacji związanych z wprowadzeniem zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w ramach programu rządowego „Polski Ład”, znalazł Pan informacje sugerujące, że mógł Pan popełnić nieumyślnie błąd przy rozliczeniu podatku dochodowego za 2020 r. Firma, która świadczyła dla Pana usługi księgowe, doradziła Panu zawieszenie działalności gospodarczej, ale nie poinformowała Pana o obowiązku składania „zerowego” zeznania podatkowego PIT-36L pomimo zawieszenia działalności i braku przychodów. Nie miał Pan również wiedzy, że utrzymywanie zawieszonej działalności, z której nie uzyskuje Pan żadnych przychodów, oraz świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę uniemożliwia wspólne rozliczenia podatku dochodowego z małżonką. Po skonsultowaniu zaistniałej sytuacji z doradcą podatkowym, który potwierdził Pana wątpliwości, bezzwłocznie udał się Pan do Urzędu Skarbowego, celem złożenia brakującego zeznania podatkowego PIT-36L za 2020 r. wraz z czynnym żalem. Urzędnicy, przyjmując zaległe dokumenty, zwrócili uwagę na fakt, że za 2020 r., rozliczył Pan podatek dochodowy wraz z żoną (w ramach zeznania PIT-37), co jest niezgodne z obowiązującymi regulacjami oraz potwierdzili obowiązek złożenia zeznania „zerowego” PIT-36L.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right