Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.175.2022.1.AK

Zmiana umowy leasingowej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki cywilnej ... „ ...” s.c. z siedzibą: ... ..., ul. ... ..., NIP ... (dalej „Spółka cywilna”). Spółka cywilna ma dwóch wspólników – Wnioskodawcę i Jego żonę M. S. Spółka nie jest płatnikiem podatku VAT i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów (dalej „kpir”). Wspólnicy (w tym Wnioskodawca) opodatkowują się na zasadach podatku liniowego.

W dniu 2 października 2018 r. Spółka cywilna zawarła umowę leasingu samochodu osobowego o wartości powyżej 150 000 zł brutto (dalej „umowa leasingu samochodu”). Raty z tytułu leasingu tego samochodu są zaliczane w całości do kosztów uzyskania przychodów (dalej: „KUP”), w kpir, prowadzonej przez Spółkę cywilną. Tym samym, koszty te pomniejszają dochód każdego wspólnika w proporcji, w jakiej wspólnik (w tym Wnioskodawca) uczestniczy w zysku spółki cywilnej.

W najbliższym czasie wspólnicy Spółki cywilnej zamierzają przekształcić tę spółkę w spółkę jawną w trybie art. 26 § 4-6 ustawy Kodeksu spółek handlowych. Na skutek przekształcenia spółka przekształcona wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników spółki cywilnej, a dotychczasowi wspólnicy spółki cywilnej staną się wyłącznymi wspólnikami spółki jawnej. Należy zaznaczyć, że wskutek przekształcenia nie następuje likwidacja spółki cywilnej i utworzenie w jej miejsce nowej spółki. Zmiana dotyczy bowiem jedynie formy ustrojowej, a więc następuje kontynuacja bytu prawnego spółki przekształconej. W związku z tym spółka jawna będzie posługiwała się numerem NIP i REGON spółki cywilnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00