Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.246.2022.1.AG

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów odbywania aplikacji radcowskiej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 25 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 19 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca od dnia 3 stycznia 2022 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (skala podatkowa).

Wnioskodawca świadczy usługi prawne na rzecz swojego kontrahenta – Kancelarii Radców Prawnych.

W związku z doradczym charakterem świadczonych usług Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca jest aplikantem radcowskim zrzeszonym przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w (…) (dalej OIRP).

Wnioskodawca rozpoczął odbywanie aplikacji radcowskiej w 2021 r. na podstawie umowy z 31 grudnia 2020 r. o prowadzenie i odbywanie aplikacji radcowskiej (dalej zwaną aplikacją). Obecnie, od stycznia 2022 r. Wnioskodawca odbywa drugi rok aplikacji.

Instytucja aplikacji radcowskiej uregulowana jest w rozdziale IV ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Jej odbycie jest niezbędnym etapem w drodze zdobywania uprawnień radcy prawnego, a przynależność do samorządu radców prawnych jest obowiązkiem aplikanta.

Status aplikanta radcowskiego jest często warunkiem decydującym o możliwości podjęcia przez aplikanta radcowskiego współpracy z danym kontrahentem z uwagi na uprawnienia przyznane aplikantom radcowskim przez ustawę o radcach prawnych, tj. prawo zastępowania radcy prawnego przed sądami, organami ścigania, organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami, z wyjątkiem Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Stanu oraz prawo sporządzania i podpisywania pism procesowych związanych z występowaniem radcy prawnego przed sądami, organami ścigania i organami państwowymi, samorządowymi i innymi instytucjami – z wyraźnego upoważnienia radcy prawnego, z wyłączeniem apelacji, skargi kasacyjnej i skargi konstytucyjnej. Powyższe uprawnienia wynikają z art. 35.1 ust. 1 i ust. 4 ww. ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00