Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.252.2022.3.AD

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

- stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 19 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami: z 28 marca 2022 r. oraz z 26 kwietnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Jest Pan doktorem nauk na Uniwersytecie (…) na Wydziale (…). 1 września 2021 r. rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk (…) i (…) (PKD 72.19.Z) oraz działalności związanej z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).

Ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce. Będzie rozliczał się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to podatek liniowy 19%.

Podpisał Pan kontrakt ze Spółką X. (dalej Klient) w zakresie wykonywania przez niego na zamówienie Klienta dzieł oraz świadczenia usług, polegających w szczególności na:

a)tworzeniu oprogramowania,

b)projektowanie i implementacja maszynowych modeli matematycznych,

c)projektowaniu oprogramowania,

d)utrzymywaniu oprogramowania,

e)analizie i specyfikacji wymagań systemowych,

f)przygotowywania dokumentacji projektowej systemów informatycznych.

W ramach zawartej umowy realizuje Pan projekt badawczo-rozwojowy (B+R), którego celem jest opracowanie szeregu nowych algorytmów i funkcjonalności dla systemu zarządzania zyskami w domenie rynku wyceny towarów i usług. Podstawowym działaniem w ramach projektu jest programowanie sztucznej inteligencji i powiązane z jej zastosowaniami prace badawczo-rozwojowe na danych klienta.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00