Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.252.2022.1.HD
Ulga dla klasy średniej.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy „ulgi dla klasy średniej”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę w Spółce, która świadczy usługi zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju, w tym w Niemczech.
W celu realizacji swoich obowiązków pracowniczych – jeżeli zajdzie taka potrzeba – wyjeżdża Pani do pracy za granicę. Każdorazowo przy takim wyjeździe podpisuje Pani porozumienie, które wskazuje konkretne miejsce wykonywania pracy znajdujące się za granicą.
Wobec tego otrzymuje Pani wynagrodzenie opodatkowane w Polsce – jeżeli pracuje Pani w Polsce oraz wynagrodzenie opodatkowane w kraju trzecim – jeżeli pracuje Pani za granicą.
W efekcie, szacując przyszłe przychody za 2022 r., otrzyma Pani ok. 70.000 zł brutto wynagrodzenia opodatkowanego w Polsce oraz ok. 100.000 zł brutto wynagrodzenia opodatkowanego w kraju trzecim.
Nie złożyła Pani pisemnego wniosku o niepomniejszanie dochodu o kwotę ulgi dla pracowników.
Pytania
Czy w rozliczeniu rocznym za 2022 r. – stosując nowelizację przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 29 października 2021 r. – będzie Pani mogła zastosować do swoich przychodów ulgę dla klasy średniej przewidzianą w art. 26 ust. 1 pkt 2aa ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli Pani przychody za 2022 r. opodatkowane w Polsce mieszczą się w rocznym przedziale uprawniającym do stosowania ulgi dla klasy średniej, mimo że po zsumowaniu z przychodami opodatkowanymi w kraju trzecim przekroczą górną roczną granicę przychodów uprawniających do zastosowania ulgi przez podatnika?