Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.76.2022.1.MB

Liderowi będącemu podatnikiem VAT czynnym, przysługuje - na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy - prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez Konsorcjanta, ponieważ z treści wniosku wynika, że nabywane przez Lidera usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Jednocześnie należy zauważyć, że skoro świadczenie usług przez Konsorcjanta– jak wyżej wykazano – podlega opodatkowaniu, a przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych do niej nie przewidują dla tych czynności zwolnienia od podatku, wobec tego w rozpatrywanej sprawie nie zajdzie zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

17 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania wzajemnych świadczeń i rozliczeń pomiędzy uczestnikami konsorcjum oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

Spółka 1

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:

Spółka 2

Opis stanu faktycznego

Lider oraz Konsorcjant są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Lider oraz Konsorcjant posiadają w Polsce siedzibę działalności gospodarczej.

Lider oraz Konsorcjant zawarli umowę konsorcjum („Umowa”). Przedmiotem umowy jest wspólne wykonania przedsięwzięcia („Konsorcjum”) polegającego na dostarczaniu części zamiennych do samolotów („Projekt”) dla klienta (…) („Klient”).

Umowa (wraz z załącznikiem do niej) określa szczegółowe warunki współpracy pomiędzy Liderem i Konsorcjantem. Liderowi oraz Konsorcjantowi przydzielony został do realizacji odrębny zakres zadań w zakresie realizacji Projektu, przy czym nie wykluczono, że w toku realizacji Projektu podział ról i zadań może ulec zmianie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00