Interpretacja indywidualna z dnia 1 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.167.2022.1.KR
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca od 1 marca 2019 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą …, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania oraz w zakresie badań i prac rozwojowych w dziedzinie informatyki i techniki.
Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wnioskodawca na podstawie umowy o świadczenie usług z firmą … (NIP …), (dalej: „Spółka”) świadczy usługi programistyczne, w tym oprogramowania umożliwiającego monitorowanie oraz rozwijanie działania aplikacji mobilnej firmy …..
W ramach omawianej działalności gospodarczej, w ramach współpracy ze Spółką, Wnioskodawca tworzy, rozwija i ulepsza oprogramowanie dla klienta docelowego oparte o algorytmy i struktury danych, algorytmy analizy danych oraz oprogramowanie integrujące systemy oparte o uczenie maszynowe, analizę danych z systemami klientów Spółki (platforma www). Wnioskodawca posługuje się przy tym nowoczesnymi technologiami wytwarzania oprogramowania, takimi jak programowanie wieloplatformowe, kompilacje, testy jednostkowe, debuggowanie w czasie rzeczywistym, wersjonowanie kodu, optymalizacja wykonania, usługi/systemu raportowania. i wiele innych. Wnioskodawca tworzy lub współtworzy oprogramowanie (jako członek zespołu, podwykonawca, lub samodzielnie), które ma za zadanie obsłużyć proces zakupu kolekcji ubrań inspirowane wybiegami oraz atrakcyjnych, niedrogich artykułów gospodarstwa domowego - dzięki aplikacji …. Aplikacja umożliwia przeglądanie tysięcy kolekcji odzieży, świetnych produktów domowych i najlepszych marek modowych, pięknie wybranych w bogatym w funkcje katalogu online. Aplikację którą rozwija Wnioskodawca można pobrać ze … oraz ….. Użyte w aplikacji metody predykcji z wykorzystaniem innowacyjnych algorytmów uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji, umożliwiają wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych usprawniających i zastępujących pracę ludzi, które dotychczas były niedostępne lub dostęp był bardzo ograniczony.