Interpretacja indywidualna z dnia 25 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.95.2022.2.ICZ
Czy w związku ze zbywaniem za wynagrodzeniem na rzecz SPV Wierzytelności w wykonaniu umowy o sekurytyzacji po stronie Spółki wystąpi obowiązek wykazania VAT należnego?
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania czynności zbycia za wynagrodzeniem na rzecz SPV Wierzytelności w wykonaniu umowy o sekurytyzacji.
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca („Inicjator” lub „Wnioskodawca”) jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie udzielania niezabezpieczonych pożyczek osobom fizycznym nie wykonującym działalności gospodarczej, w szczególności w celu sfinansowania produktów lub procedur medycznych. W związku z udzielanymi pożyczkami Inicjator jest uprawniony do otrzymania w szczególności, spłat kapitału pożyczki, zapłaty opłat przygotowawczych, opłat miesięcznych i odsetek od pożyczkobiorców (łącznie: „Wierzytelności”).
Inicjator rozważa zawarcie umowy sekurytyzacji z zagraniczną spółką celową („SPV”).
SPV:
(1) Posiada siedzibę w Luksemburgu.
(2) Podlega w Luksemburgu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągnięcia.
(3) Nie prowadzi działalności za pośrednictwem zakładu zagranicznego („PE”) w Polsce.
(4) Jest zarejestrowana dla celów VAT w Luksemburgu.
(5) Nie jest zarejestrowana dla celów VAT w Polsce.
(6) Nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.
Inicjator:
(1) Jest spółką akcyjną z siedzibą w Polsce.
(2) Podlega w Polsce opodatkowaniu CIT od całości dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania.
(3) Jest zarejestrowany dla celów VAT w Polsce.
(4) Nie jest zarejestrowany dla celów VAT w Luksemburgu.