Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 21 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.3.2022.2.KG
opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 24 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 lutego 2022 r. (wpływ 28 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
1.Pozarolniczą działalność gospodarczą Wnioskodawca rozpoczął w dniu (…) r. Od tego dnia jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Jest polskim rezydentem podatkowym. (…).
2.Podstawowy przedmiot działalności to 72.19 (PKD). Działalność ta polega na tworzeniu oprogramowania. Poza tym Wnioskodawca prowadzi jeszcze działalność sklasyfikowaną pod kodami PKD: (…).
3.Wnioskodawca jest opodatkowany na podstawie przepisów UPDOF – (…). Formą księgowości jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.
4.Wnioskodawca nie zatrudnia pracowników, zleceniobiorców ani wykonawców. Nie współpracuje też z podwykonawcami prowadzącymi niezależną działalność gospodarczą.
5.Tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie, wybór algorytmu i konkretnego sposobu programistycznego rozwiązania problemu jest rezultatem jego własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Oprogramowanie tworzone jest dla konkretnego zastosowania z uwzględnieniem indywidualnych wymagań klienta w oparciu o jego posiadaną wiedzę i doświadczenie oraz z wykorzystaniem własnej inwencji twórczej. Wykonywana praca programistyczna połączona jest z analizą problemu i zaprojektowaniem algorytmów i procedur znajdujących swój wyraz w formie programu - kodu zrozumiałego dla komputerów. W związku z tym tworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie komputerowe jest utworem w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i w związku z tym jest objęte ochroną prawną na podstawie art. 74 tej ustawy. Zatem wytwarzane oprogramowanie komputerowe jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w rozumieniu przepisów art. 30ca ust 2 pkt 8 UPDOF. Proces opracowywania/tworzenia oprogramowania polega na zapoznaniu się z zadaniem, pisaniu kodu, a następnie wysłaniu go do sprawdzenia i testów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right